Lesní pedagogika

Také v letošním školním roce absolvovali žáci 2. ročníku praktické aktivity v rámci projektu Lesní pedagogika, který připravují pro základní školy Lesy ČR.

V pondělí 7. května se druháci sešli v zámeckém parku s paní Pavlou a Monikou, které byly v mysliveckých uniformách a měly přichystány pro děti zajímavé aktivity a poznatky z přírody a o přírodě. Nejprve děti dostaly krásné dřevěné jmenovky a v kruhu určovaly větvičky stromů a keřů. Také pak zkoušeli poznávat šišky a plody stromů. Následovalo poznávání zvířecích rodin a přiřazování správných rodičů k mláďatům. Pro chvilku oddechu si všichni zahráli hru Na štiky. Pokračoval rybolov, ale podle jasně daných pravidel. Každý žák obdržel název ryby, kterou pak měl za úkol ulovit ve svém rybníku. To už bylo trochu obtížnější, protože někteří poprvé slyšeli třeba o amurovi, vrance nebo mřence. Nezapomnělo se ani na vydatnou svačinku, kterou žáci obdrželi od našich lektorek – brumíka a minerálku. V závěru dopoledne bylo nutné také prokázat, kolik znalostí a nových poznatků si děti zapamatovaly, tak následovala naučná stezka s úkoly. Kdo dával celé dopoledne pozor, neměl s úkoly žádný problém, horší to bylo u některých nepozorů. Lektorky pak všechny děti odměnily drobnými dárky a tři nejlepší dostali ještě něco navíc.

Akce se všem moc líbila, protože nám celou dobu krásně svítili sluníčko a dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavých informací z lesa a také o přírodě a její ochraně. Na závěr jsme se společně vyfotili a žáci slíbili lektorkám nakreslit nějaké pěkné obrázky z dnešní akce.