Srdce pro planetu

Loni jsme se pustili do soutěže jako prvňáci s vervou a naše Srdíčkové pexeso pro seniory se nám moc povedlo a obdarovaným se líbilo. Největší odměnou pro nás však je, že je babičky a dědové hrají a že jsme s nimi mohli prožít dvě příjemná odpoledne před Vánoci a Velikonocemi. Letos budeme v těchto návštěvách a společných aktivitách pokračovat.

Když se však objevil v časopise AGE nový ročník soutěže Srdce s láskou darované, začali jsme usilovně přemýšlet, komu ho věnovat. O zapojení do soutěže jsme vůbec neuvažovali, to bylo jasné. Jak jsme tak dumali a brainstormingovali, dospěli jsme k závěru, že srdce s láskou bychom mohli věnovat planetě Zemi, určitě by si ho zasloužila. Ale komu ho předat? Napadali nás opět různí kandidáti, ale nakonec jsme si říkali, že bychom ho měli předat Stanice pro záchranu živočichů, kterou máme naproti škole a jejíž zaměstnanci dělají svou každodenní prací pro planetu Zemi mnoho.

Jakmile jsme měli plán a cíl, začali jsme intenzivně připravovat naše srdíčko. Za pomoci pana školníka vznikl polystyrenový základ srdce, které dostalo modrou a zelenou barvu, aby trochu napodobovalo planetu a její barvy. Děti pak jednotlivě nebo ve dvojicích vytvářely menší srdíčka z kartonu, která zdobily přírodninami, barevným papírem a dalším drobným materiálem. Tím jsme chtěli naznačit bohatost a krásu přírodních hodnot Země. Srdíčka jsou z obilí, pecek, oříšků, peříček, kotvic atd. Je to prostě pestrobarevná škála srdcí a některá jsme nakonec ještě doplnili dopisy nebo verši o rostlinách, zvířatech a ochraně přírody. Při práci jsme si uvědomili, že s ochranou přírody a konkrétními kroky pro její zachování a pestrost, musí začít nejprve každý z nás u sebe. Potom jsme menší srdíčka z přírodnin nalepili na velké srdce planety. Srdce se otáčí kolem své osy a každá polovina je polepena jinými srdíčky dětí. Výtvor se všem dětem velice líbil.

Hotové srdce pro planetu jsme po domluvě předali v pátek 1. prosince vedoucímu stanice panu Petru Orlovi, který si tohoto našeho počinu nesmírně považoval a poděkoval nám za všechny zaměstnance stanice. Po předání našeho výtvoru a písničce Káča našla ptáče, jsme si prohlédli expozici Domu přírody, jehož součástí bude ode dneška i naše srdce pro Zemi. Potom nám také zaměstnanec stanice ukázal exteriéry s jejími obyvateli – výrem, orlicí, poštolkou, puštíkem, sýcem a dalšími. Nakonec jsme tedy nejen my obdarovali zaměstnance stanice pro záchranu živočichů, ale také oni nás, drobnými dárky a příjemným zážitkem s programem v jejich zařízení.