TOMHELP

Co to je? Nezisková organizace z Hranic, která pomáhá a pořádá akce na podporu projektů k získávání financí pro hendikepované občany.

Na doporučení jedné maminky jsme se spojili s vedoucím této neziskovky, panem Tomášem Plesníkem, který nám rád přislíbil besedu a aktivity pro žáky. Domluva byla složitější, protože se muselo dohodnout několik hendikepovaných, ale nakonec se vše podařilo a 7. a 8. listopadu jsme v naší škole přivítali nevidomého Davida s jeho vodicím pejskem Donem, Tomáše, který má nepohyblivou pravou ruku a paní Martu, která je tlumočnicí znakové řeči. S nimi přišly také dvě studentky sociálních věcí, Eliška a Gabka, které pomáhaly při praktických aktivitách.

Nejprve žáci absolvovali besedu, která byla spíše diskuzí než výkladem. Zajímali se o dovednosti a činnosti, které nemohou naši hosté díky svému hendikepu provozovat a byli často dosti překvapení, že těch omezení je mnohem méně, než by se zdálo. Pak si jednotlivé třídy postupně vyzkoušeli chůzi se slepeckou holí poslepu, jízdu na vozíku pro hendikepované děti a znakovou abecedu, prvňáčci zvířátka  a barvy. Všechny děti to velice zaujalo a s chutí si všechny aktivity vyzkoušeli. Také pro naše hosty jsme měli malý úkol. Davidovi jsme dali přečíst text Brailova písma a zjistili jsme, že jde o nějakou křesťanskou ročenku.

Čas s našimi hosty velice rychle uběhl a dětem bylo skoro líto, že se musíme rozloučit. Akce však splnila dokonale svůj účel, protože naše zdravé děti zjistily, s jakými hendikepy se mohou potkat, a jak se k takovým lidem chovat. Nadšení byli také naši hosté, protože děti se o všechno aktivně zajímaly a spoustu informací už znaly. Je fajn, když se dva světy, které jsou trošku rozdílné, takto smysluplně propojí a obě strany získají nové zážitky, informace, kamarády.