Koulelo se jablíčko

Koulelo se, koulelo, červené jablíčko….

Tuto krásnou lidovou písničku zná jistě každý z nás ještě z dob školní docházky, ale od října už ji znají také žáci 2. ročníku. A nejen to!

V rámci dvoudenního projektu jsme si vyzkoušeli skládání básniček k podzimu a o jablíčku, počítali jsme slovní úlohy i numerické příklady o jablkách, sadech, ovocných stromech, nákupech a ovoci. Skládali jsme také pojmy podle abecedy, psali ovocné věty, četli příběh Jablíčko a Jak dědeček sázel jabloně. V obou příbězích našly děti poučení a moudrost starších.

V prvouce jsme se věnovali ovocným stromům a rozdělili jsme si ovoce na druhy podle semen, víme, jaké části má jablíčko, i když se nám trošku pletou pojmy – dužnina, dužina a družina.  To chce čas, jablíčko taky nevyroste za rok. Seznámili jsme se i s odrůdami jablek a péčí o sad v období podzimu.

Nechybělo ani zpívání „jablečných“ písní – Koulelo se, koulelo, Měla babka, Pod naším okýnkem a Jablečná. Taky jsme obkreslovali šablony jablek a potom je půlili a čtvrtili, abychom si na nich vysvětlili druhy not – celou, půlovou a čtvrťovou.

Nechybělo ani výtvarné tvoření, tentokrát jsme si udělali jablíčka z cédéček a do nich poskládali červíky. Pochopitelně nemohlo chybět ani praktické tvoření v kuchyni. Tentokrát jsme se rozdělili na dvě skupiny. První smažila v kuchyňce s paní učitelkou jablíčka v županu a druhá v klubovně vytvářela jablíčka z vytrhávaného papíru, která pak navíjeli předškoláčci na vycházce nazvané Zamykání lesa. Později se skupiny pochopitelně vyměnily, aby mohl každý ochutnat jablečnou dobrotku. Děti se naučily spoustu nových praktických dovedností a jistě je těšilo, že se jim dílo podařilo. Jablíčka obalená v cukru a skořici všem náramně chutnala.

Taky jsme si pak užívali společně jablečné cvičení v tělocvičně, ježci sbírali jablka, kouleli jsme míče jako jablíčka a využili jsme i jablíčka – pěnové míčky k hodu na cíl a rozcvičce.

Jablíčko jsme zkrátka využili úplně v každé hodině a bylo to učení i zábava zároveň. Za odměnu jsme se nakonec podívali na příběh o dvou kutilech Patovi a Matovi, kteří se také rozhodli sklidit veškerou úrodu ze své zahrádky. Jak to dopadlo, si jistě dokážete představit. My jsme byli naštěstí v našem jablečném snažení úspěšnější.